På Willys är förberedelserna inför den kommande sänkningen av matmomsen i full gång. Totalt ska nästan 1,9 miljoner etiketter bytas i samtliga butiker – och för att kunderna ska känna sig helt trygga kommer Willys att låta Matpriskollen genomföra en omfattande granskning som verifierar att hela momssänkningen når kundernas plånböcker.
Runtom i Sverige laddar medarbetarna i Willys alla butiker inför den kommande prissänkningen till följd av sänkningen av momsen från 12 procent till 6 procent. Willys sänker priserna redan måndagen den 30 mars och då drar också bytet av etiketter och skyltar i gång – och det är många etiketter som ska bytas, närmare bestämt 8 000 i en Willysbutik och 6 000 i en Willys Hemma. Totalt rör det sig om nära 1,9 miljoner skyltar som ska ersättas i samtliga butiker.
Varje butik har säkrat med bemanning. Man har också utsett en utskriftsansvarig, en person som ansvarar för att kontrollera att utrustning fungerar och att extra material finns på plats. Den personen skriver också ut och sorterar etiketter och skyltar inför skiftet.
– Det här blir en rolig övning, men vi är redo, det här ska bli kul! Vi har laddat med extra personal och ser fram emot att ta emot kunderna. I och med att vi sänker priserna redan på måndagen i stället för på onsdagen hjälper det också både kunder och medarbetare genom att tillströmningen i butik jämnas ut så att inte alla behöver vänta med att handla till på onsdagen i påskveckan, säger Jimmy Engelmark, butikschef på Willys Sköndal.
För att vara helt transparenta och visa att Willys sänker priserna med motsvarande hela momssänkningen har Willys också anslutit sig till Matpriskollens oberoende granskning; certifieringen Momssäkrad 2026. Den säkerställer för konsumenterna att momssänkningen återspeglas helt och fullt i priset. De butiker som passerar den oberoende granskningen får ett diplom av Matpriskollen som är synligt i butik och som blir en trygghet för kunden.
Önskar du som journalist att komma i kontakt med er närmaste Willysbutik för att göra ett nedslag i alla förberedelser som pågår inför momssänkningen? Vänligen kontakta Louise Hulgaard, kommunikation Willys, tel 0761-463121.
FAKTA:
- Varje Willysbutik ska byta cirka 8 000 etiketter med de nya lägre priserna
- Våra Willys Hemmabutiker ska byta cirka 6 000 etiketter
- Ett 60-tal butiker har redan digital priskommunikation och behöver därför bara byta ut stora skyltar – alla etiketter uppdateras automatiskt och centralt
Relaterad media
Axfood ska vara ledande inom prisvärd, bra och hållbar mat. I vår bolagsfamilj ingår butikskedjorna Willys, Hemköp och City Gross, liksom Tempo, Handlar’n och Matöppet. Grossistförsäljning sker genom Snabbgross och vårt supportbolag Dagab ansvarar för koncernens produktutveckling, inköp och logistik. I Axfoodfamiljen ingår även Urban Deli och delägda Apohem och Eurocash. Tillsammans har koncernen cirka 15 000 medarbetare och en omsättning om över 85 miljarder kronor. Axfoods aktie är sedan år 1997 noterad på Nasdaq Stockholm och huvudägare är Axel Johnson AB. Läs mer på www.axfood.se.